Maxx Cold MXMC34HC Milk Coolers
  • Constructed of stainless steel with a 62″ worktop
  • Two drawer model features recessed handles
  • Four 5″ diameter casters with two (2) locking brakes
  • Environmentally friendly refrigerant R134A
  • Forced-air refrigeration
  • Automatic defrost system
  • Holding temperature of 33°F and 41°F (1⁰C to 5⁰C)
  • Available in 115V/60Hz and 230V/50-60Hz
  • Drawer depth is 7.9″ inches (200mm)
Plant Based Pros is an Authorized Retailer of Maxx Cold products.
Items purchased from Plant Based Pros are:
  • Brand new and in original packaging.
  • Covered by the full manufacturer warranty.
  • Qualified for manufacturer service and support.
  • Questions? Call 800-522-0517
Description
Maxx Cold School Milk Coolers offer an efficient, low maintenance
solution for milk crate cooling and storage. The cold wall
construction delivers a consistent temperature range and stainless
steel construction is durable and easy to clean.
FEATURES AND CONSTRUCTION
• All stainless steel construction
• Equipped with four (4) 4” swivel casters (two with brakes)
• Solid state digital control system
• LED temperature display
• Equipped with integrated condensate evaporator therefore no
drain line connection is needed
• Urethane foam insulated walls and door
• Accomodates standard 13” x 13” x 11” or 19” x 13” x 11” crates
STORAGE CAPACITY (13”W / 19”W Crates)
MXMC34HC ……………………………… 8 / 4
MXMC49HC ……………………………… 12 / 8
MXMC58HC ……………………………… 16 / 10
TEMPERATURE
Holding temperature…………………. 36°F to 38°F (2°C to 3°C)
Model Dimensions: (W x D x H)
    • 34” (865mm) D x 30.6” (777mm) W x 42” (1067mm) H
Documents:
Additional information
Voltage Type
115V/60Hz, 230V/50-60Hz