Maxx Cold MXMC58HC Milk Coolers
  • Interior and exterior is constructed of stainless steel
  • Storage capacity of (16) 13″x13″x11″ crates or (10) 19″x13″x11″ crates
  • Urethane insulated walls and door
  • Condensate evaporator, therefore no drain connection is required
  • Easy to read digital LED temperature display
  • Cold wall construction keeps temperatures consistent and holds product  between 36° F & 38° F
  • Magnetic gasket can be easily replaced without any tools
  • Includes a set of four  4″ casters, two (2) with brakes
  • Available in 115V/60Hz and 230V/50-60Hz
Plant Based Pros is an Authorized Retailer of Maxx Cold products.
Items purchased from Plant Based Pros are:
  • Brand new and in original packaging.
  • Covered by the full manufacturer warranty.
  • Qualified for manufacturer service and support.
  • Questions? Call 800-522-0517
Description
Maxx Cold School Milk Coolers offer an efficient, low maintenance
solution for milk crate cooling and storage. The cold wall
construction delivers a consistent temperature range and stainless
steel construction is durable and easy to clean.
FEATURES AND CONSTRUCTION
• All stainless steel construction
• Equipped with four (4) 4” swivel casters (two with brakes)
• Solid state digital control system
• LED temperature display
• Equipped with integrated condensate evaporator therefore no
drain line connection is needed
• Urethane foam insulated walls and door
• Accomodates standard 13” x 13” x 11” or 19” x 13” x 11” crates
STORAGE CAPACITY (13”W / 19”W Crates)
MXMC34HC ……………………………… 8 / 4
MXMC49HC ……………………………… 12 / 8
MXMC58HC ……………………………… 16 / 10
TEMPERATURE
Holding temperature…………………. 36°F to 38°F (2°C to 3°C)
Model Dimensions: (W x D x H)
  • 58” (1475mm) D x 30.6” (777mm) W x 42” (1067mm) H
Documents:
Additional information
Voltage Type
115V/60Hz, 230V/50-60Hz